19. lipnja 2025.

Top 5 This Week

Related Posts

Sveti Bonifacije – anglosaski benediktinac, misionar, „apostol Njemačke“

Današnji je sveti zaštitnik Bonifacije (Bonifacius), anglosaski benediktinac, misionar, „apostol Njemačke“.

Rodio se oko 672. kao Winfrid (Wynfrith, Wynfryth) u engleskom gradu Creditonu (Devon), kad je kršćanska kultura u Engleskoj bila u punom cvatu. Odgojen je u benediktinskim samostanima u Exeteru i Nurslingu, u kraljevini Wessex, te je i sam postao redovnik benediktinac.

Već 716. pošao je kao misionar u Friziju, ali se ubrzo vratio u Englesku. Papa Grgur II. poslao ga je 719. kao vjerovjesnika germanskim plemenima. Tada je uzeo i redovničko ime Bonifacije. Nakon uspješnih misija u Tiringiji, Friziji i Hessenu Papa ga je u Rimu 722. posvetio za biskupa.

Osnivao je po Njemačkoj benediktinske opatije, muške i ženske samostane, utemeljio i organizirao biskupije (Freising, Regensburg, Salzburg, Würzburg, Erfurt). U njegovim nastojanjima mnogo mu je pomogao franački vladar Karlo Martel, djed Karla Velikog.

Njemačko gospodarstvo, kultura i umjetnost u dobroj mjeri su zasnovani baš na temeljima koje je zasadio sveti Bonifacije. Njegova najdraža zadužbina bio je samostan u Fuldi (Hessen), polazna točka za mnoga misijska putovanja po germanskim zemljama. Kao prvi nadbiskup Mainza (od 745.), reorganizirao je crkvu i kler u franačkoj državi, a 751. pomazao je Pipina za franačkog kralja.

U proljeće 754. ponovo je otišao na sjever, a pratili su ga mnogi redovnici. Njihova žetva bila je velika i bogata. On i njegova 53 pratitelja utaborili su se nedaleko od morske obale i očekivali novokrštenike za sakrament potvrde. Umjesto njih u tabor je provalila četa razbojnika i sve poubijala. Tako je Bonifacije svoju ogromnu i svestranu djelatnost na posljednjem misionarskom pohodu zapečatio i vlastitom krvlju koja je postala sjeme kršćanskog procvata u germanskim zemljama.

Ubijen je na današnji dan, 5. lipnja 754., u Dokkumu (Frizija, Nizozemska). Pokopan je u Fuldi, a njegovo posljednje počivalište posjećuju mnogi hodočasnici. Tamo se čuva i Sveto pismo, kojim je štitio glavu dok su ga ubijali.

Zaštitnik je Njemačke, pivara, krojača te mnogih biskupija, naselja, župa i crkava diljem svijeta.

 

Izvor: zupajastrebarsko.hr

Ako ti se sviđaju članci koje objavljujemo, podrži naš rad jednokratnom donacijom od srca. Samo skeniraj bar kod u nastavku i uplati željeni iznos.

Ako ti trebaju detaljni podatci za uplatu, njih možeš naći ovdje.

Ako pak želiš postati naš redovni mjesečni podupiratelj, čime ostvaruješ posebne pogodnosti, to možeš postati ispunjavanjem ove prijavnice.

Prijavi se na naš newsletter ovdje i svaki tjedan primaj najvažnije obavijesti vezano za naš rad, misiju i apostolat.

Popularni članci