Španjolska biskupska konferencija (CEE) dala je zeleno svjetlo dokumentu koji je pripremila Komisija za nauk vjere, kojom predsjedava biskup Francisco Conesa. Prema riječima glavnog tajnika i glasnogovornika EEC-a, biskupa Césara Garcíe Magána, dokument o emotivizmu u življenju vjere „ne ide protiv nikoga“ niti namjerava osuditi određene pokrete ili inicijative.
Zabrinutost biskupa proizlazi iz opažanja „proliferacije afektivne dimenzije“ u religijskom iskustvu. Magán je naglasio da je emocionalna dimenzija konstitutivna za osobu i sama po sebi nije negativna, ali je upozorio na rizik svođenja vjere na puko sentimentalno.
Razmišljanje želi pomoći vjernicima da shvate da se kršćanska vjera mora prevesti i u konkretna djela i obveze, poput milostinje, pažnje prema potrebitima i drugih praktičnih očitovanja ljubavi. Tekst će uskoro biti objavljen, nakon što uključi neke izmjene napravljene na sastanku Stalne komisije EEZ-a koji se ovog tjedna sastao u Madridu.
Pastoralne smjernice 2026.-2030.: „Krenite na put“
Stalna komisija također je odobrila nove Pastoralne smjernice za četverogodišnje razdoblje 2026.-2030. pod nazivom „Naprijed“ (Lk 10,3). Osnovni tekst već je bio odobren na Plenarnoj skupštini u studenom 2025., a čekao je konačnu reviziju.
Zbog nedostatka nekoliko konačnih izmjena prije objave, sadržaj za sada nije detaljno opisan. Naznačeno je samo da će se dokument baviti prioritetima vezanim uz evangelizaciju, slavljenje nedjelje i promišljanjem o prisutnosti Crkve na tom području. Konačni tekst uskoro će biti objavljen na mrežnim stranicama CEE-a.
Novi odjel za odnose s islamom
Stalna komisija je također odobrila osnivanje odjela za odnose s islamom, unutar Biskupske podkomisije za međukonfesionalne odnose i međureligijski dijalog.
Ovom podkomisijom predsjedava biskup Ramón Darío Valdivia, a novi odjel ima za cilj odgovoriti na izazove koji proizlaze iz rasta muslimanske prisutnosti u Španjolskoj. Među njegovim ciljevima su:
- Pratiti obitelji s vjerskim razlikama.
- Osposobiti svećenike, bogoslove, redovnike i laike za dijalog između islama i kršćanstva.
- Razviti katehetske materijale za katekumene koji dolaze iz islama.
- Ojačati institucionalne odnose s islamskim udruženjima.
- Savjetovati biskupe i delegacije za međureligijski dijalog u biskupijama.
Ljetna škola i obrazovna pastoralna skrb
Stalni odbor također je proučavao provedbu „Ljetne škole“ EEC-a, zamišljene kao prostor za formaciju i susrete laika, redovnika, bogoslova i svećenika o pitanjima relevantnim za Crkvu i društvo.
Sa svoje strane, Biskupska komisija za obrazovanje i kulturu, kojoj predsjeda biskup Alfonso Carrasco, predstavila je plan za promicanje pastoralne skrbi za sport u biskupijama i program rada Općeg vijeća Crkve u obrazovanju za sljedeće dvije godine.
Izvor: omnesmag.com
Preveo: M. Đ.
Foto: Unsplash




