Bilo da se natječemo, podržavamo ili potičemo igru, sport je dio našeg obiteljskog i društvenog života. U sportu doživljavamo zajedništvo i timski rad, žrtvu i predanost, prednosti pravila i fair playa, vrhunce uspjeha i učenja koja dolaze s porazom.
Učimo od trenera, roditelja i prijatelja dok ulažemo dodatni trud u trening ili odlazak na utakmice. Sport nas oblikuje ne samo u vještinama igre ili natjecanja, već i u životnim iskustvima koja oblikuju naš osobni ljudski razvoj.
„Crkvena zajednica u sportu vidi snažan instrument za cjeloviti rast ljudske osobe. Bavljenje sportom, doista, potiče nas da na zdrav način idemo dalje od sebe i vlastitih interesa; odgaja duh u žrtvi i, ako je dobro organizirano, potiče odanost u međuljudskim odnosima, prijateljstvo i poštivanje pravila.“ (Papa Franjo, Govor članovima Europskog olimpijskog odbora, 23. studenog 2013.)
Sport također odražava naše društvo. Stvara solidarnost i jednakost, okupljajući ljude iz različitih sredina, kultura, sposobnosti i uvjerenja radi zajedničkog cilja i iskustva. Međutim, može odražavati i probleme diskriminacije, ekonomskih razlika, maltretiranja i izazove mentalnog zdravlja. Kroz ta iskustva sport gradi otpornost, kritičko razmišljanje te pruža lekcije i heroje koji nam pokazuju drukčiji način postojanja.
Sport nam također može pružiti primjere čistoće i radosti – ne samo kroz pobjedu, već i kroz davanje najboljeg od sebe pojedinačno ili kao tim, ili taj osjećaj da smo „u zoni“. Ti trenutci mogu biti duhovni dok ispunjavamo Božji poziv da budemo najbolji od sebe.
Ove vještine i iskustva stečena u sportu ne razlikuju se od duhovnih disciplina potrebnih u našoj katoličkoj vjeri. Predanost i disciplina, vodstvo i mentorstvo drugih, pravednost i pravda za sve te redovita praksa potrebni su za usavršavanje našeg odnosa s Kristom i svakodnevno življenje naše vjere. Naša prva uloga kao katolika u sportu je biti kršćanski svjedok u našoj praksi kao igrači, treneri, menadžeri, službenici i roditelji.
Nadalje, od bitnog osobnog i društvenog razvoja, evangelizacijski doseg sporta na periferije i potencijalno svjedočanstvo predanih katoličkih sportaša pružili bi nove puteve prenošenja Evanđelja u svijet. Naša Crkva ima nastavne temelje, naše škole i župe imaju postojeću infrastrukturu, a postoje i priče o utjecaju iz cijelog svijeta iz kojih bismo mogli crpiti inspiraciju. Naš sljedeći korak je dijalog o postojećim i potencijalnim strategijama i daljnje promicanje ove evangelizacijske prilike za zajednice, igrače, roditelje, trenere i Crkvu.
Crkva ima duboku tradiciju integracije sporta i vjere. Potrebno nam je dobro razumijevanje evangelizacije kako bismo vidjeli prilike osobne pratnje i svjedočenja koje se pružaju kroz sport, dodajući već prepoznatim koristima za ljudski i društveni razvoj.
Izvor: cna.catholic.edu.au
Preveo: M. Đ.
Foto: Unsplash