12. srpnja 2025.

Top 5 This Week

Related Posts

Spirulina – zelena snaga za zdravlje tijela

Spirulina (Arthrospira platensis, lat.) plavo-zelena je mikroalga koja je postala poznata nakon što ju je NASA uspješno upotrebljavala kao dodatak prehrani za astronaute u svemirskim misijama. Provedene su brojne studije koje istražuju učinkovitost i potencijalnu kliničku primjenu spiruline u liječenju bolesti, a nekoliko randomiziranih kontroliranih studija i sustavnih pregleda sugerira da ta alga može imati protuvirusno i protualergijsko, čak i antikancerogeno djelovanje. Različiti pripravci spiruline utječu na jačanje imunosnoga sustava, tj. povećavaju fagocitnu aktivnost makrofaga i potiču proizvodnju antitijela i citokina koji djeluju protuupalno. Ta alga upotrebljava se kao izvor proteina i vitaminskoga dodatka kod ljudi.

Osim visokoga (do 70 %) udjela bjelančevina, sadrži i vitamine, posebice B12 i provitamin A (â-karotene), te minerale, posebice željezo. Također je bogata fenolnim kiselinama, tokoferolima i ă-linolenskom kiselinom. Zabilježeno je da spirulina djeluje na snižavanje lipida u krvi, što ima pozitivan učinak i na zdrave osobe, kao i na srčane bolesnike. Spirulina je učinkovita u metabolizmu ugljikohidrata te je korisna za osobe oboljele od dijabetesa tipa 2. Spirulina se upotrebljava kao dodatak prehrani u raznim komercijalnim proizvodima za zdravlje u praškastom i tekućem obliku, tabletama, kapsulama i tinkturi.

Dobro je znati

  • Polisaharidi spiruline štite stanice od oštećenja zračenjem te stimuliraju staničnu jezgru i ubrzavaju oporavak oštećenih stanica.
  • Utvrđeno je da su pripravci spiruline aktivni protiv nekoliko virusa s ovojnicom, uključujući herpes-virus, citomegalovirus, virus influence i HIV-a.
  • Unatoč širokoj upotrebi zbog blagotvornih učinaka spiruline, zabilježeno je nekoliko nuspojava i kontraindikacija. Najčešće prijavljene nuspojave su glavobolja, bol u mišićima, crvenilo lica, znojenje, teškoće s koncentracijom i kožne reakcije. Oni su opisani u ljudi koji su uzimali veće doze spiruline.
  • Spirulinu trebaju izbjegavati osobe koje imaju metabolički poremećaj fenilketonuriju jer sadrži fenil-alanin.
  • Plavo-zelene alge prikupljene u nekontroliranim uvjetima uzgoja mogu biti kontaminirane teškim metalima koji mogu dovesti do oštećenja jetara, proljeva i povraćanja, stoga je važno u kojim se uvjetima spirulina uzgaja.

 

Izvor: glas-koncila.hr

Ako ti se sviđaju članci koje objavljujemo, podrži naš rad jednokratnom donacijom od srca. Samo skeniraj bar kod u nastavku i uplati željeni iznos.

Ako ti trebaju detaljni podatci za uplatu, njih možeš naći ovdje.

Ako pak želiš postati naš redovni mjesečni podupiratelj, čime ostvaruješ posebne pogodnosti, to možeš postati ispunjavanjem ove prijavnice.

Prijavi se na naš newsletter ovdje i svaki tjedan primaj najvažnije obavijesti vezano za naš rad, misiju i apostolat.

Popularni članci