Pier Giorgio nas uči kako se ispričavati poput sveca

Frassatijeva iskrena isprika majci pokazuje kako nas traženje oprosta može približiti svetosti, ali i boljim međusobnim odnosima.

Dana 19. srpnja 1922., 21-godišnji Pier Giorgio Frassati, sada blaženik Crkve i uskoro kanonizirani svetac, sjeo je kako bi napisao pismo svojoj majci. Nije to bilo bilo kakvo pismo. Bila je to jedna od onih rijetkih, poniznih isprika koje otkrivaju ne samo dubinu njegova karaktera, već i srce dječaka koji je prepoznao moć i mudrost majčine ljubavi – čak i kada je dolazila u obliku prijekora.

Tekst pisma donosimo u nastavku:

Draga mama,

Žao mi je, zaista mi je bilo jako žao što misliš tako neistinite stvari. Mamin savjet je uvijek najmudriji i uvijek dobar, čak i kad je čovjek već star.
Ove godine si bila jako daleko od mene i tako sam mogao cijeniti što znači nemati mamu u blizini koja nas s vremena na vrijeme grdi, ali koja nam navečer daje poljubac i blagoslov…
[…]
Draga mama, oprosti mi još jednom za sve male smetnje koje sam ti zadao, ali budi uvjerena da ću, ako sam te ikada iznevjerio, u budućnosti pokušati biti bolji, jer često mislim na tebe i uvijek se molim Bogu, da ti On pruži one utjehe koje ti ja, zbog svojih mana, ne mogu pružiti iako te jako volim.

Puse tebi i tvojoj teti.
Pier Giorgio

U svijetu u kojem reći „oprosti“ može biti teško, ova jednostavna bilješka je upečatljiva. Pier Giorgio, poznat po svojoj radosti, služenju siromašnima i dubokoj odanosti Kristu, nije oklijevao priznati kada je pogriješio. Nije se opravdavao. Nije prebacivao krivnju. Priznao je majčinu mudrost, sjetio se njezine nježnosti i ponudio iskrenu ispriku.

Za današnju djecu, Pier Giorgio nudi snažan primjer: Ne morate biti savršeni da biste bili sveti – samo morate voljeti i biti spremni rasti.

Svetac za djecu i roditelje

Život budućeg sveca i dalje govori mnogo – ne samo u velikim djelima milosrđa ili svojim avanturama na planinskim vrhovima, već i u nečemu tako skromnom kao što je ovo pismo. Pokazuje nam da svetost počinje u domu, s poniznošću i sa srcima spremnima voljeti i opraštati.

Dakle, ovog tjedna, bilo da ste dijete koje se ljuti na roditeljska pravila ili roditelj koji se pita jesu li vaše riječi uspjele doći do vas, sjetite se Pier Giorgiovih riječi – i možda ponovite njegovu molitvu:

„Često mislim na tebe i uvijek se molim Bogu da ti da one utjehe koje ti ja, zbog svojih mana, ne mogu dati, iako te jako volim.“

 

Izvor: aleteia.org

Preveo: M. Đ.