Priljepača (Galium aparine, lat.), čekinjasta broćika, poznata je po svojim kukastim dlačicama koje joj omogućuju da se »prilijepi« za odjeću ili krzno životinja. Tradicionalno se upotrebljava za stimulaciju limfnoga sustava, kao tonik za limfni sustav, sredstvo za »čišćenje krvi« i eliminaciju toksina preko bubrega. U narodnoj se medicini upotrebljava u obliku čajeva, tinktura ili svježe iscijeđenoga soka, osobito u liječenju kožnih bolesti, limfadenopatija i urinarnih tegoba.
Laboratorijska istraživanja upućuju na antiinflamatorno, antioksidativno i limfotonično djelovanje te biljke. Glavni bioaktivni spojevi identificirani u priljepači uključuju iridoidne glikozide (npr. asperulozid), flavonoide (kvercetin, luteolin), fenolne kiseline (klorogenska, kavena), kumarine, triterpene i tanine. Također su detektirane određene količine vitamina C i silicijeve kiseline, osobito u svježoj biljci. Biljka se ne upotrebljava u službenoj medicini, no na tržištu postoje komercijalno dostupni fitoterapijski proizvodi koji sadrže priljepaču u obliku čaja, kapsula, praha i tinktura.
Dobro je znati i:
Priljepača je samonikla jestiva biljka. Mladi izdanci mogu se upotrebljavati sirovi u salatama ili lagano prokuhani kao povrće. Osušeni i prženi plodovi rabili su se kao zamjena za kavu.
Laboratorijska ispitivanja pokazala su da ekstrakt priljepače može usporiti rast nekih štetnih bakterija, osobito onih koje su čest uzrok infekcija kože i rana, poput zlatnoga stafilokoka (Staphylococcus aureus) i Bacillus subtilis.
Priljepača se općenito smatra sigurnom za primjenu u umjerenim dozama. Međutim, s obzirom na prisutnost kumarina, osobama s poremećajem zgrušavanja krvi ili kod istodobne primjene lijekova protiv zgrušavanja krvi (antikoagulansa) savjetuje se oprez.
Biljni diuretski učinak može pojačati učinke lijekova za tlak i lijekova za izlučivanje tekućine iz organizma (diuretika).
Moguće su iritacije osjetljive kože pri kontaktu s biljkom.
Izvor: glas-koncila.hr