Sudac u Virginiji presudio je da embriji nisu vlasništvo u parnici između dva bivša supružnika oko njihova dva embrija dobivena IVF-om.
Sudac okružnog suda okruga Fairfax, Dontae Bugg, odbacio je tužbu Honeyhline Heidemann protiv njezina bivšeg supruga, Jasona Heidemanna, zbog pristupa embrijima proizvedenim tijekom njihova braka.
Godine 2019. Honeyhline Heidemann, koja je preživjela rak dojke, zatražila je dopuštenje za korištenje embrija, ali njezin bivši suprug je to odbio, pa ga je zbog toga i tužila.
Na suđenju je Heidemann svjedočila da su embriji bili njezina posljednja prilika da ima još jedno biološko dijete zbog liječenja raka te da bi pristala da njezin suprug ne sudjeluje u odgoju nove djece.
Suprug je trenutno glavni skrbnik rođene kćeri para i tvrdio je da ne želi ponovno postati biološki otac. Također je spomenuo navodno loše roditeljske odluke koje je donijela njegova bivša supruga.
No Bugg je u pismu s mišljenjem napisao da se zbog „jedinstvene prirode svakog ljudskog embrija“ ne može lako napraviti „jednaka podjela“ te da je jedan od embrija „bolje prilagođen održivosti od drugog“.
Bugg je također napomenuo da se zakon Virginije nije trebao primjenjivati na ljudske embrije te je zaključio da ljudski embriji „nisu roba koja podliježe diobi“ prema državnom zakonu.
Nadalje je izrazio sumnju u vezi s „oslanjanjem na verziju [državnog zakona] koja prethodi donošenju 13. amandmana na Ustav Sjedinjenih Država“, a kojim je ropstvo zabranjeno.
In vitro oplodnja (IVF) je tretman plodnosti kojoj se Crkva protivi. U postupku liječnici spajaju spermu i jajne stanice kako bi stvorili ljudske embrije i implantiraju ih u majčinu maternicu. Kako bi maksimizirali učinkovitost, liječnici stvaraju višak ljudskih embrija i rutinski uništavaju neželjene embrije.
Izvor: catholicnewsagency.com
Prijevod: M. Đ.
Foto: Unsplash