Vlč. Lovro Biškup održao je katehezu o čitanju Svetog pisma u obitelji na prvom Susretu obitelji, mladih i krizmanika Varaždinske biskupije 14. lipnja u Ludbregu.
Na početku kateheze bibličar vlč. Biškup je s okupljenima podijelio jednu zanimljivost. Podsjetio je na početak Knjige Postanka, odnosno prvi izvještaj o stvaranju, koji glasi: „U početku stvori Bog nebo i zemlju.“ Rekao je da u originalu na hebrejskom jeziku Knjiga Postanka počinje riječju berešit. Prvo slovo – be (Bet) za Židove označava kuću, dom, obitelj. Istaknuo je kako za Hebreje prvo i temeljno mjesto za učenje i čitanje Božje riječi nije Božji hram niti su učitelji, rabini oni koji prvi poučavaju, nego je na prvom mjestu čitanje Božje riječi u obitelji.
Kazao je kako je svjestan da mnogi imaju teškoća s čitanjem Svetoga pisma, o čemu je razgovarao i sa svojim župljanima, obiteljima, pa je te teškoće sve na tri glave.
Obitelji su kao prvu teškoću navele nedostatak vremena za čitanje Biblije. „Da bismo našli vremena u obitelji, važno je pronaći fiksne točke zajedničkog okupljanja, kao što su primjerice jutarnja ili večernja rutina“, naglasio je te naveo primjer zajedničkog gledanja TV-a u večernjim satima. „Ako se obitelji okuplja navečer, svi zajedno mogu prije određene rutinske aktivnosti zapaliti svijeću, zajedno se pomoliti i kratko pročitati Božju riječ“, potaknuo je te naglasio kako ne treba čitati punom dovoljno je ponekad pročitati i pokoji redak. Naveo je i mogućnost ispisivanja nekoliko desetaka citata na papiriće koji su mogu odložiti u jednu kutijicu iz koje se svaki dan može izvući jedan papirić s citatom, o kojem se može razgovarati, promišljati, meditirati.
Kao drugo teškoću s kojima se obitelji susreću istaknuo je nerazumijevanje Svetoga pisma. Ispričao je primjer jednog redovnika koji je redovito čitao Sveto pismo, ali puno toga nije mogao zapamtiti. Njegova braća su ga svaki dan ispitivala ponešto od onoga što je pročitao, ali on nije znao odgovore. Redovnik je odlučio stoga jednoga dana napraviti mali eksperiment. Svoju braću poslao je do izvora vode, a u samostan su trebali donijeti košaricu s vodom. Naravno da u tome nisu uspjeli jer je voda curila kroz rupice košare. To su ponovili još dvaput, a onda im je spomenuti redovnik rekao: „Dao sam vam prljavu košaricu koja je sada zbog vode koja je kroz nju curila postala čista.“
Potom je vlč. Biškup poručio: „I naše čitanje Božje riječi, ako i ne razumijemo uvijek što znači ono što čitamo, čisti nas iznutra. Jer, Božja riječ nije samo ljudska, nego je i božanska. Na nas djeluje božanski, progovara našem srcu iako je ne razumijemo. Baš kao što je voda pročistila košaru!“
I kao treću teškoću kazao je kako mnogi ističu da ne mogu razumjeti naviještenu Božju riječ na misi. Podsjetio je okupljene da se za misu znaju lijepo urediti, što je važno, ali da bi još ljepše bilo i duhovno se pripremiti za slavlje mise. Potaknuo je obitelji da prije nedjeljne mise, kada stignu kroz tjedan, pročitaju čitanja iz Biblije koja će slušati u nedjelju na misi jer će tako sigurno više i bolje razumjeti ono što su čuli. Naglasio je kako su liturgijska čitanja svima dostupna na internetu pa ne bi trebalo biti poteškoća s pripremom. Usto, naveo je kako se djeca i mladi o Svetom pismu i događajima iz povijesti spasenje mogu informirati, a ponešto i naučiti, iz vjerskih crtića, serija i filmova. Rekao je i kako sam na početku mise svojim vjernicima zna reći što ih očekuje u misnim čitanjima te na što valja obratiti pozornost kako bismo Božju riječ pozornije pratili.
Na kraju kateheze bibličar je podijelio i nekoliko kratkih, poticajnih misli za čitanje Svetoga pisma. Rekao je da čovjek može razmišljati na dva načina: kalkulacijom i meditacijom.
Kad kalkuliramo, onda mjerimo i procjenjujem. Tu misao najčešće koristimo i ona nas iscrpljuje. Tako možemo čitati i Božju riječ. Ali, možemo je čitati i na drugi način, meditativno. Ako idemo u nedjeljnu šetnju, gledamo kako je priroda lijepa. To je meditativna misao, kako je priroda lijepa, divimo se ljepotama koje je Bog stvorio. Čitanje Svetog pisma može, dakle, biti i meditativno razmišljanje koje odmara čovjeka. To znači ne truditi se previše sve razumjeti, jednostavno si dopustiti diviti se ljepoti Božje riječi koju On ima za nas. Božja riječ nas odmara i hrani nas“, istaknuo je vlč. Biškup.
„Drage naše obitelji, drage kućne Crkve naše biskupije, želim vam od srca da Božja riječ i vama bude mjesto odmora, koje će vas nahraniti i ispuniti“, poručio je te istaknuo kako mu je jedan dragi svećenik znao o duhovnom životu, koji je usporedio sa stolom, reći: „Stol našeg duhovnog života je čvrst ako stoji na četiri čvrste noge: sveta misa, molitva, dobra djela i Sveto pismo.“ Kućnim Crkvama Varaždinske biskupije poželio je da stol njihova duhovnog života bude čvrst i oslonjen na spomenute četiri noge.
Svoju kratku katehezu vlč. Biškup završio je mišlju blaženog Alojzija Stepinca: „Jedna stranica Svetoga pisma vrijedi više nego svi romani svijeta.“
Izvor: biskupija-varazdinska.hr
Foto: Unsplash