1. srpnja 2025.

Top 5 This Week

Related Posts

Nisi pametniji od Crkve

U šumi neznanja, izgubljenosti i, naravno, pomanjkanja svijesti o samome sebi, mnogi se vjernici prečesto pozivaju na treću božansku osobu, Duha Svetoga. Da se razumijemo, u tome nema ništa loše. Ipak, često i sam Duh Sveti biva sveden na nešto mitsko i magijsko, ovisno o potrebi. Tako gledano, želja za pobožanstvenjenjem biva zamijenjena onom da se pobijedi u nekoj od rasprava.

On je, čini se, potpuno zaboravljena božanska osoba. Ponekad, u trenutcima kada nedostaje razumne argumentacije, brojni se rado pozivaju na njegovo djelovanje, pripisujući mu pri tome one proizvoljne atribute temeljene ni više ni manje nego na Svetom pismu. Ali ,naravno – na onim odlomcima te svete knjige kako i kada odgovaraju ovisno o situaciji i kontekstu u kojem se ne želi napustiti svoje uvjerenje, jednako kao i tome kako misle da su shvatili nešto – što očito nisu shvatili.

No krenimo redom. Temelj svake kreposti je ni manje ni više nego razboritost. Krepost razboritosti u svom temeljnom ustrojstvu otvara čovjeka svijetu moralne istine i shodno tome – svijetu vrijednosti. Razum je temeljna oznaka slike Božje u čovjeku, ono po čemu je čovjek – čovjek. Razum u sebi sadrži sve načine zamjećivanja stvarnosti, osobito vjere. U enciklici Fides et ratio piše kako je razum bez vjere opasan i slijep. Štoviše, vjera bez razuma donosi tek pokoju naizgled lijepu, a u svojoj biti okrutnu i nevrijednu vjerovanja priču. Vjera se ne protivi razumu, a ipak, vjera koju neki naviještaju nerijetko vrijeđa sam razum.

Tako gledano, teško je ne začuditi se modernim i suvremenim samoprozvanim prorocima, a onda i onim vjernicima koji ih slijede. Mnogi se često pozivaju na tzv. viđenja i poticaje, mistična iskustva i objave, ukazanja i tome slično, pri čemu sva crkvena predaja, Sveto pismo i učiteljstvo biva relevantno, a razuman pogled na stvarnost oko sebe sve samo ne ispravan. Toga nije izuzet ni sam Gospodin, koga se kao nasljeduje, a čije se oštre riječi u nastavku ne uzimaju ozbiljno, budući da je to jednostavno nešto što nas se vjerojatno ne tiče. Doista, sam Krist je rekao: Mnogi će me u onaj dan pitati: ‘Gospodine, Gospodine! Nismo li mi u tvoje ime prorokovali, u tvoje ime đavle izgonili, u tvoje ime mnoga čudesa činili?’  Tada ću im kazati: ‘Nikad vas nisam poznavao! Nosite se od mene, vi bezakonici!’ (Mk 7, 22–23).

Pretpostavljam da bi se, s obzirom na težinu riječi koje poneki vjernici izgovaraju, prorokuju i tome slično, ove Isusove riječi iz Markova evanđelja nekako mogle i ignorirati, jer ipak, nekako se ne uklapaju sa svim tim viđenjima, ukazanjima i savjetima. Pa opet, i ta viđenja i ukazanja vezana su uz neke Isusove riječi. Pitanje je onda – koji je Isus – Isus? Isus iz Evanđelja? Ili Isus privatne ‘objave’? Isus kojeg naviješta Crkva već 2000 godina, ili neki drugi Isus?

Nerijetko se u nemogućnosti izlaganja svojih nerazumnih stavova često dolazi i do sukoba s mjesnom crkvom, ordinarijem i svim pravovjernim i revnim promicateljima naše vjere. U odnosu na one, kako je sam Krist rekao, bezakonike koji zaluđuju mase pod krinkom Evanđelja, naši biskupi često bivaju shvaćeni kao ljudi upućeni u sve – samo ne u svijet vjere i morala. Najednom, biskupi, koji u svojoj želji da svoje stado vrate na pravi put, bivaju shvaćeni kao oni koji su izgubljeni i koje zapravo treba izvesti na pravi put. A što će im (nam) drugo pomoći doli pokoja nova ‘objava’? I to od iste one osobe koja ne poštuje mjerodavni crkveni autoritet. Zaista impozantno!

Žalosno je i to što se pri tome mnogi vjernici, pa onda i samoprozvani proroci, pozivaju na iskustva svetaca koji su prolazili razne životne torture. Doista, mnogi su sveci, gledano kroz crkvenu povijest prolazili bolna iskustva, pa čak i od Crkve. Samo – ti isti sveci nikada nisu odbijali poslušnost Crkvi, čak i kada su pretpostavljali da su krivo osuđeni. Mislim da se upravo kroz takve situacije ni manje ni više pokazalo njihovo pravo lice. Baš u tim trenutcima, mnogi su prepoznali priliku za rast, a ne napad. Mnogi su bili spremni revidirati svoja stajališta, propitati svoja djela i promisliti ne samo o svom dobru, već o dobru Crkve, koju su zaista silno voljeli. Majka Terezija je, nakon dužeg vremena korespondencije s lokalnim nadbiskupom ipak dobila dozvolu za osnivanje Reda. Zanimljivo je i to da je u jednom trenu njezin duhovnik Majci Tereziji zabranio i pomišljati o osnivanju Družbe. Majka je to ponizno prihvatila, a njezin je duhovnik, shvativši o kakvoj se osobi radi, shvatio i da njezino djelo zaista sadrži božanski poticaj.

U odnosu na Majku Tereziju i druge svete primjere, isto se ne može tvrditi i za moderne i samoprozvane proroke, odnosno – bezakonike. Štoviše, više su nalik Isusovom opisu farizeja – Govore, a ne čine, ljudima tovare lažne terete, a sami da bi ih prstom mrdnuli. Naizgled su divni i krasni, slatkorječivi i prepuni ljubavi i to, naravno, do onog trena u kojem ih se ne suočava s istinom i onime što njima ne odgovara. Tako zapravo svojim djelima ne pokazuju ljubav prema Gospodinu, već je jasno kako samog Gospodina koriste kao sredstvo u postizanju svog cilja. I to, naravno, u ime Evanđelja. A onda, da bi ta, moja, sveta i autentična riječ, temeljena ni više ni manje nego na osobnom poticaju i osjećaju zaživjela unatoč tome što mi se govori da je preispitam, ne mogu drugo doli prokazati onoga tko mi se u tome protivi, pa bio on i sama Crkva.

I za kraj, kako to obično biva – nećemo koristiti razum. To nije važno. Držat ćemo se vlastita nahođenja, slijedit ćemo poticaje srca i osobne želje. One su dobre, zar ne? Naravno da jesu. Toliko su dobre i toliko je vjerodostojno slijediti vlastite ideje da jedna od zbornih molitava glasi ovako: Dobrotom svojom prosvijetli tamu našeg srca. Ti si nas obnovio nebeskom milošću: ne daj da nas vode pogubne želje.

 

Foto: Unsplash

Ako ti se sviđaju članci koje objavljujemo, podrži naš rad jednokratnom donacijom od srca. Samo skeniraj bar kod u nastavku i uplati željeni iznos.

Ako ti trebaju detaljni podatci za uplatu, njih možeš naći ovdje.

Ako pak želiš postati naš redovni mjesečni podupiratelj, čime ostvaruješ posebne pogodnosti, to možeš postati ispunjavanjem ove prijavnice.

Prijavi se na naš newsletter ovdje i svaki tjedan primaj najvažnije obavijesti vezano za naš rad, misiju i apostolat.

Matija Đudarić
Matija Đudarić
Matija Đudarić diplomirani je teolog s novinarskim iskustvom koji trenutno radi kao vjeroučitelj. Pisanje doživljava kao prostor služenja i susreta s drugima, a kroz kolumne želi promišljati o raznim temama na drugačiji način – osobno, iskreno i poticajno. Inspiraciju pronalazi u svakodnevici, susretima, tišini i molitvi. Diplomirao je na Katoličkom bogoslovnom fakultetu, a dodatno se usavršavao u području kritičke analize dezinformacija, s naglaskom na vjerske teme. Posebno ga zanimaju teme duhovnosti, društvene odgovornosti i suvremenih izazova vjere.

Popularni članci