„Osvojite sebe svaki dan, od prvog trenutka, ustajanjem na vrijeme, u određeno vrijeme, ne dajući ni minute lijenosti. Ako uz Božju pomoć pobijediš, imat ćeš veliku korist za ostatak dana. Tako je depresivno osjećati se poraženim u prvom okršaju!” (Put, 191)
Ova mala vježba je zapravo prva mala bitka s kojom se suočavamo svaki dan, a mogućnost da je dobijemo učinit će nas jačima za hrabru borbu protiv grijeha! Čak je i nazvao ovaj važan trenutak:
„Herojska minuta — Točno je vrijeme za ustajanje. Bez kolebanja: nadnaravna misao i… gore! — Herojska minuta: evo mrtvljenja koje jača tvoju volju, a ne slabi tvoju prirodu” (Put, 206)
Stav činjenja (ili nečinjenja) određenih stvari za jačanje volje naziva se „asketizam“ i praksa je koju snažno potiče kršćanstvo, jer pomaže u prevladavanju strasti i duhovnom sazrijevanju. I ne čine ga samo velike žrtve, niti je samo za svećenika i redovnika! To je nešto blisko i dostupno svima nama!
Jose Marija Escriva kaže da ako vježbamo samo ovu ‘herojsku minutu’ Bogu u čast, možemo postupno doći do velikih milosti.
Izvor: vjera.hr
Foto: Unsplash