Tražite idealne filmove koje biste željeli pogledati ovog Božića? E pa, mi smo uspjeli sastaviti popis ponajboljih božićnih filmova različitih žanrova i tematika koji će se svidjeti svakom ukusu.
Javite nam kako vam se sviđa naš popis. Koje biste vi filmove dodali na njega?
Priča o Isusovom rođenju (The Nativity Story, 2006.)
Priča o Isusovom rođenju američka je drama koja vjerno prikazuje biblijske izvještaje o događajima koji su prethodili Isusovu rođenju u Betlehemu, odnosno put od Nazareta do Betlehema. Kritičari su na sam film imali miješane kritike, ističući prečvrsto držanje za biblijski predložak, no to je upravo ono zbog čega vrijedi pogledati ovaj film. U eri „naprednih” biblijskih filmova koji iskrivljuju svoj predložak, ovakvi su filmovi prava rijetkost. Sam je film režirala Catherine Hardwicke, kojoj je ovo bio prvi film kršćanske tematike, a u filmu glume Keisha Castle-Hughes (Marija) i Oscar Isaac (Josip), kojima je ovaj film bio među prvim filmovima karijere. Zanimljiva je činjenica pak da je sama glumica, koja je glumila maloljetnu Mariju, zatrudnjela sa 16 godina.
Zvijezda (The Star, 2017.)
Zanima li vas pak neki crtani božićni film za vaše najmanje, onda je američka komedija Zvijezda dugometražni crtić za vas. Prepun poznatih glumaca koji su „posudili” svoje glasove poput Gine Rodriguez, Zacharyja Levija, Kelly Clarkson, Patricia Heaton i Opre Winfrey, ovaj će crtani film oduševiti vaše najmanje jer kroz oči životinja prepričava svima poznatu priču o Isusovu rođenju. Naravno, kritičari ga nisu previše hvalili jer je u središtu filma i dalje ista, nepromijenjena biblijska priča, no djeca su ga voljela. Sigurno će i vaša.
Sretan Božić (Joyeux Noël, 2005.)
Sretan Božić je englesko-njemačko-francuska povijesna ratna drama bazirana na poznatome događaju iz prosinca 1914., za vrijeme Prvoga svjetskog rata, kad su vojnici iz dviju zaraćenih strana oko Božića izašli iz svojih rovova i u miru proslavili najradosniji kršćanskih blagdan i rođenje samog Princa mira. I više je nego jasno kako su poruka filma nada i mir koje bi kršćani trebali donositi jedni drugima, pa i onda kada oko njih bijesni rat. Film obiluje poznatim glumcima s više govornih područja, kao što su Daniel Brühl, Diane Kruger, Guillaume Canet i Gary Lewis, a režirao ga je Christian Carion, kojemu je ovo bio prvi veći film. Sam film bio je nominiran za nagradu Oscar.
Tri kuma (3 Godfathers, 1948.)
Ukoliko vam se više sviđaju vesterni, ne brinite, imamo i jedan božićni vestern za vas. Tri kuma priča je o tri desperada koji, u bijegu od vlasti, u pustinji nailaze na ženu koja rađa sina i koja ih moli da se brinu za njega kad ona umre, čime oni postaju djetetovi kumovi. Premda se na prvu tako ne čini, sam je film moderan i zanimljiv prikaz priče o sveta tri kralja, a u filmu glume uistinu kraljevi velikog platna iz sredine prošlog stoljeća: John Wayne, Pedro Armendáriz, Harry Carey Jr. Film je režirao veliki John Ford.
Božićna priča (A Christmas Carol, 2009.)
Božićna priča još je jedna crtana ekranizacija poznatog istoimenog romana Charlesa Dickensa, koja donosi uvijek zanimljivu priču o Ebenezeru Scroogeu, starom škrtcu i gunđalu, kojeg u božićno vrijeme posjećuju tri duha, duh prošlosti, sadašnjosti i budućnosti, koji mu pokazuju kakav je njegov život bio i kakav će biti ako se on ne promijeni prema sebi i prema drugima. Film je režirao Robert Zemeckis, a u filmu glume Jim Carrey, koji oduševljava kao stari Scrooge, kao i Gary Oldman, Colin Firth, Robin Wright Penn itd. Filmsku je glazbu uglazbio Alan Silvestri (Povratak u budućnost, Forrest Gump, The Polar Express), kojemu je ovo još jedna suradnja s redateljem.
Zvona Sv. Marije (The Bells of St. Mary’s, 1945.)
Zvona Sv. Marije američka je drama o svećeniku (Bing Crosby) i časni (Ingrid Bergman) koji se, iako su različitih karaktera i stavova, ujedine oko spašavanja njihove škole od zatvaranja. Premda jednostavne priče, film osvaja glumom glavnih glumaca i dijalozima, koji potiču preispitivanje mnogih stvari oko nas koje uzimamo zdravo za gotovo. Film je režirao Leo McCarey, redatelj gotovo 200 filmova, a sam je film nominiran za 10-ak nagrada Oscar, od kojih je čak dobio jednu.
Daj mi sebe (The Family Man, 2000.)
Daj mi sebe fantastična je drama koji smo na ovome portalu već preporučili, a svakako zaslužuje da bude navedena i na ovome popisu. U filmu se radi o Jacku Campbellu, milijunašu samcu s Wall Streeta, koji se na Badnje jutro probudi kao oženjeni otac dvoje djece i prodavač guma u New Jerseyu. Nakon vrlo lošeg početka, Jack ubrzo uviđa koliko je njegov prijašnji život bio površan i kako prave stvari u životu novac nikada ne može kupiti. Jacka Campbella glumi Nicholas Cage, a uz njega Téa Leoni i Don Cheadle. Film je režirao Brett Ratner, redatelj koji se, zanimljivo, proslavio akcijskim filmovima.
Čovjek za sva vremena (The Man for All Seasons, 1966.)
Čovjek za sva vremena britanska je povijesna drama koja prikazuje posljednje godine života Sir Tome Morea, engleskog kancelara, koji je odbio potpisati razrješenje braka kralja Henrika VIII. i proglasiti ga poglavarom Anglikanske Crkve, za što je morao platiti svojom smrću. Film je bio hit i kod kritike i kod publike, osvojivši sveukupno šest nagrada Oscar, pri čemu su nagrađeni i redatelj (Fred Zinnemann), glumac koji je glumio Sir Tomu Morea (Paul Scofield), a i sam film. Ljubiteljima povijesnih drama ovaj će se film sigurno svidjeti.
Vlak u snijegu (1976.)
Vlak u snijegu poznati je hrvatski film nastao na istoimenom dječjem romanu Mate Lovraka iz 1931. godine, nadahnut stvarnim događajima. Film prati dogodovštine triju đaka četvrtog razreda iz Velikog Sela koji, na povratku iz izleta u Zagreb, zaglave u snijegu i, uz pomoć ostale djece, oslobađaju vlak iz snježnog zanosa. Sam film prožima više važnih tema, no jedna od najistaknutijih je prijateljstvo i zajedništvo, što još dodatno naglašava pjesma „Kad se male ruke slože” koju je za film napisao Arsen Dedić. Film je režirao Mate Relja, a ulogu Ljubana odglumio je 16-ogodišnji Slavko Štimac, koji se već prije toga filma proslavio u nekoliko filmskih uloga.
Djeca čovječanstva (Children of Men, 2006.)
Djeca čovječanstva zasigurno nije film koji bi vam mogao pasti na pamet kao tipičan božićni film. Međutim, ovaj britanski SF akcijski triler prožet je tolikom kršćanskom simbolikom da jednostavno, ni nekoliko dana nakon gledanja, neće prestati viđati poveznice s Božićem i rođenjem Isusa Krista. Naime, radnja filma vrti se oko Thea (Clive Owen) koji pomaže ilegalnoj i trudnoj imigrantkinji (Clare-Hope Ashitey) da dođe do broda koji će je odvesti na sigurno. Pitate se i dalje kakve to ima veze s Isusom? Pa recimo to ovako: radnja se odvija u 2027. godini, kad se diljem svijeta već 20 godina nije rodilo nijedno dijete, vlade se urušavaju, ljudi bježe iz zemlje u zemlji, a lokalne se vlade odnose prema ilegalnim imigrantima kao prema stoci. Bez djece i dječje nevinosti svijet je zapao u očaj, sivilo i ratove, a jedina je nada emocionalnoj, duhovnoj, socijalnoj i fizičkoj sterilnosti rođenje djeteta koje treba zaštititi da ne dospije u ruke modernih heroda.
Život je lijep (La vita è bella, 1997.)
Život je lijep talijanska je drama koju je režirao slavni Roberto Benigni, koji u njemu također glumi glavnu ulogu. Benigni glumi Guida, talijanskog Židova kojeg zajedno s njegovom suprugom i sinom tijekom Drugoga svjetskog rata odvode u koncentracijski logor. Međutim, u želji da zaštiti sina od strahota nacizma, on ga uvjerava kako je sve što se događa u logoru oko njega zapravo igra, a da je njezin cilj zapravo, između ostalog, uspješno se sakriti od nacista i na taj način pobijediti. Mislimo kako nije potrebno istaknuti kako je film polučio velik uspjeh, osvojivši tri nagrade Oscar, među kojima za najbolji strani film i za najboljeg glumca u stranom filmu. Poznata je činjenica kako je sam film bio najdraži film pape Ivana Pavla II.
Tražim sreću, tražim ljubav (The Shop around the Corner, 1940.)
Tražim sreću, tražim ljubav američka je romantična komedija o dvoje prodavača u Budimpešti koji se ne mogu smisliti, nesvjesni kako si iz dana u dan pišu anonimna pisma koja ih međusobno zbližavaju. Zvuči poznato? Da, sam film izvornik je svojevrsnoga remakea iz 1998. godine naziva Imaš poštu, u kojem glume Tom Hanks i Meg Ryan. Film je režirao renomirani Ernst Lubitsch, a uloge zakletih neprijatelj glume Margaret Sullavan i James Stewart. Film se nalazi na popisu 100 najboljih filmova svih vremena.
Ben-Hur (Ben-Hur, 1959.)
Ben-Hur je još jedno remek-djelo na popisu najboljih filmova svih vremena. Ovaj epski film režirao je William Wyler, a u njemu glavnu ulogu Ben-Hura, židovskog princa i trgovca koji nakon svojih životnih brodoloma susreće Isusa, glumi Charlton Heston. Sam film bazira se na romanu „Ben-Hur: priča o Kristu” iz 1880. i uspješan je remake nijemog filma iz 1925. godine. Štoviše, jedan je od najambicioznijih i najskupljih filmova svoga vremena, za što je nagrađen s rekordnih 11 nagrada Oscar. Film je to koji svakako treba pogledati, barem jednom svake godine.
Kronike iz Narnije: Lav, vještica i ormar (Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch, and The Wardrobe, 2005.)
Mislite kako se u fantasy žanru ne može naći nikakve kršćanske simbolike? Griješite, a to vam najzornije može pokazati upravo film Kronike iz Narnije: Lav, vještica i ormar, suvremena adaptacija dječjeg romana C. S. Lewisa iz 1950. o četvero braće i sestara koji se, igrom „slučaja”, zateknu u svijetu zvanom Narnija, kojim, tijekom izbivanja kralja Aslana (Liam Neeson), vlada okrutna Bijela Vještica (Tilda Swinton). Vjeran svojem književnom predlošku i tonu knjige, film je odmah postao hit koji se svidio i kritici i publici. Film je režirao Andrew Adamson, redatelj filmova o zelenom ogru Šreku.
Divan život (It’s a Wonderful Life, 1946.)
Divan život nezaobilazan je božićni film i svevremenski filmski hit koji je režirao slavni Frank Capra, redatelj ponajboljih filmova 30-ih i 40-ih godina prošloga stoljeća. Djelomično baziran na gore spomenutoj „Božićnoj priči” Charlesa Dickensa, film prikazuje životni put Georgea Baileyja (James Steward), čovjeka koji se odrekao svojih snova kako bi pomogao drugima u zajednici i koji na sam Božić razmišlja o suicidu. Međutim, u tome ga sprječava njegov anđeo čuvar Clarence (Henry Travers) koji mu pokazuje kako je on svojim životom zapravo dotaknuo mnoge i kako bi život njegove supruge Mary i čitave njegove zajednice bio drukčiji da se on nije rodio. Premda dočekan s mješovitim kritikama, Divan život u kratkom je roku postao božićni klasik i broj 1 na popisu 100 najinspirativnijih američkih filmova svih vremena.