24. lipnja 2025.

Top 5 This Week

Related Posts

I NAKON 100 GODINA ‘Mali put’ svete Terezije još uvijek je aktualan

Crkva ovih dana odaje počast svetici čiji je utjecaj s vremenom samo rastao. Sto godina nakon njezine kanonizacije, jubilej svete Terezije od Djeteta Isusa i Svetog Lica privlači hodočasnike njezinoj trajnoj poruci povjerenja, ljubavi i radosne jednostavnosti.

Kanonizirana od strane pape Pija XI. 1925., a zatim proglašena naučiteljicom Crkve od strane Ivana Pavla II. 1997., Terezija iz Lisieuxa jedna je od najomiljenijih osoba u modernom katoličanstvu. Njezin „mali put“, ukorijenjen u dječjem povjerenju u božansko milosrđe, i dalje osvaja srca vjernika i duhovnih tražitelja.

Stogodišnjica je započela 4. siječnja i trajat će do sljedećeg Božića. Tema odabrana za događaj, „Radost u svetosti“, odjekuje pozivom pape Franje za jubilarnu godinu 2025. – „Hodočasnici nade“. Za bezbrojne ljude, Terezija je upravo to: nada koja ih vodi skrivenim, ali svijetlim putovima prema Bogu.

Moć ‘Malog puta’ 

Ono što ljude i dalje privlači jest radikalna jednostavnost njezine duhovne „vizije“. U kulturi vođenoj postignućima, bukom i samopotvrđivanjem, njezin „mali način“ činjenja malih stvari s velikom ljubavlju nudi protuotrov.

Razmišljajući o trajnom utjecaju svetice iz Lisieuxa, otac Emmanuel Schwab, rektor svetišta, nedavno je podsjetio na apostolsku pobudnicu pape Franje iz 2023. godine pod nazivom C’est la Confiance („To je povjerenje“) posvećenu njoj, koja je započela rečenicom svetice: „Pouzdanje i ništa osim povjerenja mora nas voditi do ljubavi.“

„Ove posljednje riječi sažimaju njezin ‘mali put’: uznemireno povjerenje u Boga koji spašava, daje život i vodi nas da ga volimo iznad svega“, objasnio je u intervjuu za Parišku biskupiju.

Terezijina poruka je danas još relevantnija, jer njezino duhovno putovanje nije prošlo bez kušnji. Rođena u Alençonu 1873. godine, ušla je u Karmel u Lisieuxu sa samo 15 godina, a umrla je od tuberkuloze 1897. u dobi od 24 godine. Na Uskrs 1896., već teško bolesna, ušla je u ono što je nazvala svojom „noći vjere“. Posljednjih 18 mjeseci svog života iskusila je odsutnost svih svojih uobičajenih utješnih slika Boga. Ovo razdoblje duhovne tame, kako ga je opisao teolog otac François Marxer, uči nas „da ne sklapamo pakt ili ulazimo u sukob, već da se nosimo s onim dijelom ateizma koji svi imamo u sebi“, svjesni da je „ova noć sam Bog“.

Globalni jubilej 

Proslave stogodišnjice protežu se izvan Francuske. U SAD-u će velika turneja relikvija obuhvatiti više od desetak gradova od listopada do prosinca, uključujući zaustavljanja u nacionalnim svetištima Malog cvijeta u San Antoniju u Teksasu, Michiganu i Floridi. Druge lokalne župe, poput crkve sv. Terezije u Alhambri u Kaliforniji, ponudit će euharistijske procesije i konferencije oko obljetnice u svibnju.

U Irskoj će se u svetištu Knock 13. srpnja obilježiti „Međunarodni dan svete Terezije“, koji će kombinirati štovanje relikvija, euharistijsko slavlje, procesiju krunice, konferencije i zajednička slavlja. Ujedinjeno Kraljevstvo također priprema nacionalne komemoracije, posebno u župama nazvanima po svetici, s tjednom proslavom koja će kulminirati svečanim misama 18. svibnja.

Dok se vjernici okupljaju u Lisieuxu i diljem kontinenata, to čine ne samo kako bi odali počast svetici, već i kako bi se ponovno povezali s duhovnom intuicijom koja i dalje osvjetljava mračne kutke modernog života. Slaveći stotu obljetnicu njezine kanonizacije, Crkva još jednom okreće pogled prema dječjoj smjelosti Terezijina obećanja: „Svoje ću nebo provesti čineći dobro na zemlji.“

 

Izvor: catholicnewsagency.com 

Ako ti se sviđaju članci koje objavljujemo, podrži naš rad jednokratnom donacijom od srca. Samo skeniraj bar kod u nastavku i uplati željeni iznos.

Ako ti trebaju detaljni podatci za uplatu, njih možeš naći ovdje.

Ako pak želiš postati naš redovni mjesečni podupiratelj, čime ostvaruješ posebne pogodnosti, to možeš postati ispunjavanjem ove prijavnice.

Prijavi se na naš newsletter ovdje i svaki tjedan primaj najvažnije obavijesti vezano za naš rad, misiju i apostolat.

Popularni članci