Oslobođenje od rana predaka

Poznato je da postoje nasljedne bolesti. Ako je netko u obitelji bio alkoholičar, ustanovit će se da je takav i još netko drugi nakon njega, a u krvnom srodstvu s njime. Ako je netko psihički bolestan, redovito će se ustanoviti da je već netko prije u obitelji bio takav.

Sklonosti prema tjelesnim bolestima mogu također biti nasljedne. Obiteljska anamneza ima važnu ulogu u liječenju. Kao što postoji tjelesna i psihička sklonost prema bolesti, koju smo naslijedili od svojih predaka, tako postoji i duhovna sklonost. To je duhovni utjecaj neke pokojne osobe na njezine žive rođake.

POVEZANOST U DOBRU I U ZLU

Čovječanstvo je naime jedno. Svi smo povezani. (…) No, ta povezanost među ljudima znači povezanost u dobru i zlu, povezanost u bolestima i u zdravlju, u radosti i u tuzi. Oni koji su u bližem krvnom srodstvu snažnije će osjećati obiteljske bolesti i obiteljske prednosti.

Prokletstvo bačeno na oca osjećat će i djeca. Nemoral, očev ili majčin, uvući će se i u djecu. Sklonost k samoubojstvu nekoga od roditelja, djedova i baka, pojavit će se i u nekome od djece ili unučadi. Pitanje je: može li se spriječiti taj negativan utjecaj naših predaka? (…) U pastoralu Crkve sve se više opažaju rezultati otklanjanja takvih naslijeđenih sklonosti i naslijeđenih rana, osobito u duhovnom pogledu. Molitva za pokojnike i praštanje pokojnicima sijeku negativan utjecaj i, u mnogo slučajeva, potpuno liječe rane koje mogu biti čak i tjelesne.

MOLITVA I SLUŽENJE SVETE MISE

(…) Kao što smo sudionici grijeha drugih, tako smo i sudionici spasenja i milosti koje dobivamo jedni od drugih. Sveti Pavao govori da su se prvi kršćani krstili za svoje pokojnike (usp. 1 Kor 15, 29). Euharistija je izvor svih drugih sakramenata. Ona je, naime, Kristova smrt i uskrsnuće, koje je temelj svih sakramenata. (…) Pružajući nekome mogućnost spasa, pružamo mu ujedno mogućnost da više ne djeluje negativno na nas, niti na Tijelo Crkve. Crkva nije samo narod Božji ovdje na zemlji, nego i narod Božji na nebu. Sve je to jedna sveopća Crkva, „communio sanctorum”.

 

Ovo je ulomak iz knjige „Kršćanska vjera spašava i liječi” autora prof. Tomislava Ivančića u izdanju Teovizije. Njegovo prenošenje vrijedi samo za portal „Muževni budite”.

Foto: Unsplash