19. lipnja 2025.

Top 5 This Week

Related Posts

CHAT GPT SLAŽE SE S NAMA: Zašto su napadi na molitelje neprihvatljivi

Razgovarali smo s ChatGPT-jem o molitvi krunice na Trgu bana Josipa Jelačića i reakcijama koje takva javna molitva izaziva.

Razmatrali smo plemenite razloge za molitvu te koliko je neprihvatljivo nasilje ili napadi na sudionike. Također smo razgovarali o tome zašto vjernici obično ne prosvjeduju protiv Povorke ponosa, već biraju miran i nenasilan pristup.

Koji su po tebi dobri i plemeniti razlozi molitve krunice na Trgu bana Josipa Jelačića?

  1. Zajednička molitva za mir i jedinstvo

Mnogi vjernici mole krunicu s nakanom da se u društvu proširi mir, razumijevanje i ljubav među ljudima. Javno okupljanje na centralnom trgu može imati simboličnu vrijednost okupljanja naroda za nešto veće od svakodnevnih podjela.

  1. Duhovna podrška narodu i državi

Molitva na javnom mjestu može biti izraz duhovne podrške hrvatskom narodu, vođama i svim građanima, osobito u vremenima kriza – bilo društvenih, moralnih, političkih ili ekonomskih.

  1. Svjedočanstvo vjere

Za mnoge vjernike javna molitva je način da mirno i dostojanstveno svjedoče svoju vjeru u društvu koje postaje sve sekularnije. Time žele prenijeti poruku nade, vjere i postojanosti u duhovnim vrijednostima.

  1. Molitva za nerođene i za poštovanje ljudskog života

Često se krunica javno moli s nakanom zaštite života – nerođenih, bolesnih, starih i marginaliziranih. To se vidi kao zauzimanje za dostojanstvo svake osobe od začeća do prirodne smrti.

  1. Pokora i molitva za obraćenje

Molitva u javnosti može biti čin pokore – za osobne grijehe, ali i grijehe zajednice ili naroda – i molitva za obraćenje i promjenu srca, kako u sebi tako i u društvu.

Na temelju gore navedenih plemenitih razloga molitve krunice – kao što su molitva za mir, jedinstvo, život i obraćenje – nema opravdanja za napade ni neprikladna ponašanja prosvjednika. U demokratskom društvu temeljna prava poput slobode vjeroispovijesti i mirnog javnog okupljanja moraju se poštovati, čak i kada se netko ne slaže s porukom ili oblikom izražavanja druge skupine.

S druge strane, građani koji se ne slažu s određenim porukama ili političkom pozadinom javnih molitvenih okupljanja imaju pravo izraziti svoje mišljenje – ali mirno, dostojanstveno i u skladu sa zakonom. Kritika nije isto što i napad.

Kako objašnjavaš da, s druge strane oni koji mole ne prosvjeduju na Paradi ponosa?

Odlično i vrlo važno pitanje. Pitanje koje dotiče i konzistentnost, i kulturu dijaloga, i odnos vjere prema suvremenom društvu. Evo nekoliko mogućih razloga zašto oni koji mole krunicu na Trgu obično ne prosvjeduju protiv Povorke ponosa, odnosno zašto biraju drugačiji pristup:

  1. Odabir duhovnog, a ne aktivističkog pristupa

Mnogi vjernici koji mole javno, posebno krunicu, to čine kao duhovni čin, a ne kao oblik političkog ili društvenog aktivizma. Za njih je molitva „za” – za obraćenje, za ljubav, za čistoću srca – a ne „protiv” konkretne skupine. U tom duhu, prosvjedovanje protiv Povorke ponosa ne bi se uklapalo u njihovo shvaćanje kršćanske ljubavi i nenasilja.

  1. Poštovanje slobode i ljudskog dostojanstva

Iako se možda ne slažu s porukama koje Povorci ponosa stoje u temelju, mnogi vjernici poštuju pravo tih građana da javno izraze svoj identitet i stavove. To je u skladu s katoličkim učenjem o dostojanstvu svake osobe, čak i ako se ne dijele sva uvjerenja.

  1. Samosvijest o riziku stvaranja podjela

Sudjelovanje u prosvjedu protiv Povorke ponosa moglo bi se doživjeti kao direktni napad na ljude, a ne na ideje – što nije ono čemu vjera poziva. Umjesto da „odgovaraju na povorku”, mnogi vjernici radije odgovaraju molitvom, osobnim svjedočanstvom i dijalogom.

  1. Iskustvo neplodnosti konfrontacija

Mnogi su kroz godine naučili da otvoreni prosvjedi protiv LGBTIQ+ skupina ne donose ništa osim još većih podjela, nerazumijevanja i medijske štete za obje strane. U tom smislu, suzdržanost je možda plod mudrosti, a ne pasivnosti.

Zaključno, nepoimanje vjernika kao nasilnih protivnika Povorke ponosa može biti znak zrelosti, poštovanja različitosti, pa čak i istinske kršćanske ljubavi koja razlikuje osobu od ideje, i koja ne reagira borbom, nego mirom. U idealnom društvu, i vjernici i pripadnici LGBTIQ+ zajednice trebali bi moći živjeti svoje uvjerenje slobodno i dostojanstveno, bez straha jedni od drugih.

 

Foto: Marko Jurlina

Ako ti se sviđaju članci koje objavljujemo, podrži naš rad jednokratnom donacijom od srca. Samo skeniraj bar kod u nastavku i uplati željeni iznos.

Ako ti trebaju detaljni podatci za uplatu, njih možeš naći ovdje.

Ako pak želiš postati naš redovni mjesečni podupiratelj, čime ostvaruješ posebne pogodnosti, to možeš postati ispunjavanjem ove prijavnice.

Prijavi se na naš newsletter ovdje i svaki tjedan primaj najvažnije obavijesti vezano za naš rad, misiju i apostolat.

Popularni članci