Benediktinski koledž u Atchisonu u Kansasu, SAD, pokrenut će novi medicinski fakultet kako bi formirao vjerne, dobro obučene katoličke liječnike koji će služiti u zdravstvenim ustanovama diljem zemlje.
Benediktinski fakultet osteopatske medicine rješenje je za „zdravstveni sustav koji stavlja postupke ispred ljudi“. S prostorom za 180 studenata medicine godišnje, škola će podučavati sljedeću generaciju liječnika u kristocentričnoj, autentično katoličkoj zdravstvenoj skrbi.
Ovaj je fakultet u srpnju 2024. izvijestio da je predsjednik Stephen Minnis bio nadahnut da razmotri osnivanje medicinskog fakulteta nakon razgovora s biskupom Jamesom Conleyjem iz Lincolna u Nebraski, koji ima posebnu odanost Isusu kao Iscjelitelju zbog svojih ranijih problema s mentalnim zdravljem.
„Biskup James Conley rekao mi je da je odlučio posvetiti svoju službu obrazovanju i zdravstvenoj skrbi. Te su me riječi stvarno pogodile“, rekao je Minnis. Cilj Benediktinskog koledža u takvom nastojanju bit će slijediti Isusov primjer podučavajući studente kako liječiti sa 100-postotnom vjernošću katoličkoj bioetici i potpunom predanošću služenju onima kojima je to najpotrebnije. Svi smo za to.“
Fakultet se nada da će do 2027. godine osigurati preliminarnu akreditaciju za medicinski fakultet i dočekati svoju prvu generaciju 2028. godine. Nakon diplomiranja i specijalizacije, liječnici obrazovani u katoličkoj zdravstvenoj skrbi stigli bi u medicinske ustanove diljem zemlje 2035. godine.
Benediktinsko sveučilište je 30. travnja objavilo da je fakultet napravio značajan korak prema otvaranju medicinskog fakulteta zapošljavanjem dekanice i prodekana. Marla DePolo Golden, liječnica osteopatinje koja je obnašala brojne pozicije u medicinskom obrazovanju, bit će dekanica, dok će đakon Kevin Tulipana, također liječnik osteopatinje obučen za obiteljsku medicinu i bioetiku, biti prodekan.
Golden je za CatholicVote rekla da novu školu vidi kao „jedinstvenu priliku za osposobljavanje studenata medicine koji su inspirirani brinuti se za pacijente s dubokim osjećajem poštovanja prema njihovom ljudskom dostojanstvu, koji će ne samo dijagnosticirati i liječiti pacijentov specifičan problem, već će i vidjeti bol i patnju povezane s njim.“
Dodala je da će studenti postati liječnici koji „svoje pacijente vide Božjim očima i Marijinim srcem“ te će očuvati „humanost medicinske skrbi unatoč buci i užurbanom tempu našeg svijeta“.
Izvor: lifenews.com
Preveo: M. Đ.
Foto: Unsplash